Jak zabudowywać pomieszczenia o małym metrażu?

Wrzesień 23, 2020

Nie wszystkim z nas dane jest mieszkać we własnym przestronnym domu. Ci, którzy życie rodzinne prowadzą w kawalerce, lub ciasnych dwóch pokojach, wiedzą, że wykorzystanie każdego kąta w lokalu jest na wagę złota. Co warto wiedzieć o urządzaniu małych pomieszczeń, by wycisnąć z nich tyle, ile się da? Sprawdźmy!

Meble na miarę

Urządzając małe mieszkanie, warto od razu postawić na meble wykonywane na zamówienie. Wstawianie gotowych mebli zazwyczaj jest marnotrawstwem miejsca. Trzydziestocentymetrowa luka pomiędzy ostatnią kuchenną szafką a ścianą z powodzeniem mogłaby być wykorzystana jako dodatkowa szafka na akcesoria kuchenne, detergenty lub przyprawy. Podobnie z przerwą, jaka znajduje się pomiędzy meblościanką a sufitem – tam również można przecież przechowywać stare albumy ze zdjęciami, bombki poza sezonem świątecznym, czy zapasowe słoiki. Decydując się na meble na zamówienie, możemy być pewni, że w pełni wykorzystamy każdy kąt w mieszkaniu, a jego aranżacja będzie wyglądała na dopracowaną i elegancką. Zazwyczaj zdarza się też, że świetne pomysły na aranżację „niewygodnych” miejsc w mieszkaniu podsuwa sam wykonawca mebli. Jego doświadczenie podsuwa mu na myśl rozwiązania, na które sami byśmy nigdy nie wpadli.

Ładnie i praktycznie

Przygotowanie zabudowy meblowej do pomieszczeń o małym metrażu wcale nie jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii: czy szuflady da się całkowicie wysunąć, czy zabudowa w kuchni nie uniemożliwi otwierania drzwi lodówki lub piekarnika, a także czy zwykłych drzwi np. od szafy, nie zastąpić przesuwnymi. Zabudowa musi być nie tylko ładna, ale również praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Oczywiście warto postawić na sztuczki, które optycznie powiększą nasze wnętrza, czyli wybrać jasne kolory i dużo luster. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się też meble wykończone na wysoki połysk niż matowe – dodatkowo odbijają one światło, przez co dane pomieszczenie wydaje się o wiele bardziej przestronne. Warto też zadbać o to, by większość szafek miała pełnie, nieprzeszklone fronty. Im mniej rzeczy będzie widocznych w mieszkaniu, tym będzie się ono wydawało większe i… bardziej uporządkowane. Z tego samego powodu dobrze jest też zrezygnować z półek z pamiątkami i bibelotami.

Wróć
Meble Gato
ul. Klonowa 39
43-340 Kozy, woj. śląskie