Kuchenny trójkąt roboczy. Czym jest i jak go dobrze zaaranżować?

Listopad 18, 2020

Kuchnia to jeden z ważniejszych punktów w naszych domach i mieszkaniach. Spędzamy w niej dużo czasu, szykując ulubione potrawy, a czasami przyjmując gości. Doceniamy wysokiej jakości meble, sprzęty ułatwiające i przyśpieszające gotowanie oraz ciekawą aranżację tego pomieszczenia. Warto wykorzystać kilka trików, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie tej powierzchni.

Każda kuchnia jest inna. Szczególnie te w blokach cechują się czasami ciekawymi wymiarami, kształtem lub rozkładem. Wyposażenie takiej kuchni może być wyzwaniem. Jednak warto skorzystać z możliwości, jakie dają meble na zamówienie, które nie tylko będą lepiej odpowiadać naszym potrzebom, ale również pomogą w pełni wykorzystać dostępne miejsce. W ten sposób dobierzemy meble funkcjonalne i do tego w naszym ulubionym stylu.

Trójkąt roboczy- na czym polega?

Kuchnie różnią się od siebie wymiarami, powierzchnią, możliwościami aranżacyjnymi, dostępnością światła i złączy wody czy gazowych. Inaczej wykańczamy tradycyjną kuchnię, inaczej kuchnię otwartą na salon i z kącikiem jadalnym. Wszystko to powinno zostać uwzględnione w końcowym projekcie aranżacji tego pomieszczenia. Jak w żadnym innym pokoju: salonie, sypialni, pokoju dziennym, tutaj znaczenie ma każdy centymetr. Wykorzystanie miejsca na przechowywanie produktów, blatu kuchennego i dobre rozplanowanie umieszczenia wszystkich sprzętów to podstawa. Za podstawą sukcesu w planowaniu tego pomieszczenia przyjmuje się tzw. kuchenny trójkąt roboczy. To dokładna podpowiedź jak rozstawić wszystkie meble i urządzenia, aby wykorzystać maksymalnie powierzchnię kuchni oraz funkcjonalność sprzętów. Nic tak bardziej nie denerwuje, jak piekarnik, którego nie można do końca otworzyć, ponieważ blokują go szafki. Czy też utrudnione otwieranie lodówki, które może skończyć się jej obiciem o ścianę czy siniakiem u osoby, która akurat w tym momencie obok niej przechodzi. Wybierając meble do kuchni, najlepiej postawić na meble na zamówienie, które w pełni pozwolą wykorzystać potencjał naszej przestrzeni kuchennej. Co więcej, osoby, które projektują i wykonują takie meble, doradzą jak najlepiej wszystko ustawić zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

Funkcjonalne ustawienie sprzętów

Podstawą funkcjonalnej kuchni jest między innymi zapewnienie odpowiedniej odległości między ciągami roboczymi, w tym między ścianą i dolnymi szafkami. Ergonomia pracy jest tu szczególnie ważna. Kuchenny trójkąt roboczy opiera się tak naprawdę na kolejności czynności, jakie podejmujemy, szykując jedzenie. Zazwyczaj zaczynamy od wyciągnięcia produktów z lodówki, ich umycia w zlewie i kończymy na obróbce i przetworzeniu na kuchence czy blacie kuchennym. Aby zapewnić sobie swobodę ruchów, potrzebna jest właściwa odległość między lodówką, zlewem i kuchenką- minimum 120 cm między każdym z nich. Pomiędzy nimi powinien znajdować się blat roboczy, na którym możemy produkty odłożyć lub wstępnie obrać czy pokroić. Lepiej też nie stawiać kuchenki czy płyty grzewczej tuż przy ścianie ani nie montować zlewu tuż przy niej, gdyż nasze ruchy będą przez to utrudnione.

Wróć
Meble Gato
ul. Klonowa 39
43-340 Kozy, woj. śląskie