Na jakim kolorze mebli kuchennych najmniej widać zabrudzenia?

Sierpień 25, 2020

Gdy urządzamy swoją nową kuchnię, zazwyczaj skupiamy się na jej walorach estetycznych. Chcemy, by szafki kuchenne wyglądały nowocześnie i modnie. Zanim jednak zlecimy wykonanie kuchni na wymiar w wymarzonym kolorze, zastanówmy się, czy sprzątanie kuchni traktujemy jako zwykły obowiązek, czy… szczerze go nie cierpimy. Osoby, które wybiorą tę drugą odpowiedź, nie powinny wybierać szafek, na których zabrudzenia rzucają się w oczy. Czyli jakich? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie!

Modne, ale uciążliwe w sprzątaniu

W ostatnich latach w urządzaniu wnętrz bardzo modny był tzw. styl skandynawski, a co za tym idzie – białe meble kuchenne. Rzeczywiście, jasne meble wspaniale powiększały optycznie nawet bardzo małe kuchnie, a do tego wyglądały świeżo, minimalistycznie i bezpretensjonalnie. Niestety, każde otwarcie szafki brudną ręką wiązało się z pozostawieniem nieestetycznie wyglądających zabrudzeń (zwłaszcza w przypadku szafek bez uchwytów), które białe tło dodatkowo eksponowało. Jeszcze bardziej problematyczne bywały białe szafki o frontach z wysokim połyskiem, gdzie nawet zwykle dotknięcie palcem sprawiało wrażenie zabrudzenia. Przez jakiś czas modne były też meble czarne. Paradoksalnie, nie są one lepszym wyborem. Na czarnych szafkach wyraźnie widać kurz, zupełnie nie sprawdzają się one więc w domach przy ulicy, drodze gruntowej czy… lesie.

Kolory bezpieczne

Jakie kolory są więc najbezpieczniejsze? Modne, ale też nieuciążliwe w utrzymaniu w czystości są z pewnością meble kuchenne wykonane z drewna. Oczywiście mowa tu o jego naturalnej strukturze i barwach – drewno bielone czy lakierowane na wysoki połysk będzie wyraźniej eksponowało zabrudzenia. Jeśli wolimy urządzić kuchnię w zdecydowanych barwach, postawmy na szafki w kolorach ziemi: brązach, szarościach, pomarańczach, a nawet czerwieniach. Ukrywaniu zabrudzeń sprzyjają też wzorzyste powierzchnie, dlatego a miarę możliwości starajmy się unikać jednolitych kolorów. Czy to oznacza, że wszystkie kuchnie w stylu skandynawskim są niepraktyczne? Oczywiście, że nie! Jednak biel lepiej zaplanujmy na ścianach, a szafki kuchenne wybierzmy w odcieniach szarości, lub naturalnego drewna. Aby uniknąć niepotrzebnego sprzątania, zdecydujemy się na fronty bezuchwytowe, a jeśli planujemy montaż uchwytów, to wybierzmy te o nikim stopniu połysku.

Wróć
Meble Gato
ul. Klonowa 39
43-340 Kozy, woj. śląskie